powered_by.png, 1 kB
Start arrow OSP
PDF Drukuj E-mail

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Osowińskiej

 


Ochotnicza Straż Ogniowa w Woli Osowińskiej została założona w 1922 roku z inicjatywy dziedzica Edwarda Krzemińskiego i sołtysa wsi.
Założycielami Ochotniczej Straży Ogniowej byli: Jan Gomoła, Aleksander Bieniek, Stanisław Tomczak, Wiktor Skowron, Michał Kożuch, Szymon Rogulski, Stanisław Bieniek, Stanisław Orłowski, Stanisław Latoch, Aleksander Skowron, Wacław Tomczak, Józef Masłowski, Edward Masłowski, Franciszek Gomoła, Julian Skowron, Michał Mateusiak, Michał Grydek, Józef Malesa, Władysław Kożuch i dziedzic wsi Oszczepalin Leszek Krzemieniewski.
Pierwszy Zarząd OSP działał w składzie:

 

  • Prezes - Wiktor Skowron
  • Sekretarz - Aleksander Skowron
  • Skarbnik - Michał Kożuch
  • Naczelnik - Julian Skowron
W późniejszym czasie naczelnikiem został Jan Gomoła. Z darowizny mieszkańców wsi Wola Osowińska została zakupiona sikawka ręczna na podwoziu drewnianym i 6 beczkowozów o pojemności 200 l, 5 bosaków ciężkich i 5 bosaków lekkich jednozębnych, 8 tłumic i 2 drabiny przystawne.
W roku 1929 wybudowano pierwszą drewnianą remizę, która stanęła w miejscu, gdzie obecnie znajduje się budynek zajmowany przez sklepy Gminnej Spółdzielni.
W tym samym roku Ochotniczej Straży Ogniowej został wręczony sztandar ufundowany przez dziedzica Edwarda Krzemińskiego, który był również ojcem chrzestnym tego sztandaru, matką chrzestną była Weronika Skowron, żona prezesa OSP.
Wtedy też zakupiono mundury wyjściowe z dystynkcjami. Pasy do ubrań wyjściowych oraz pasy bojowe z toporkami i hełmy ufundowali obaj dziedzice Edward Krzemiński i Leszek Krzemieniewski.
W roku 1932 dla OSP została przekazana druga sikawka ręczna bez podwozia, która służyła dla punktu przeciwpożarowego w folwarku. W tym samym roku zakupiono drabinę Szczerbowskiego.
Ochotnicza Straż Ogniowa w Woli Osowińskiej była potężną jednostką. Na zawodach powiatowych zajmowała czołowe miejsca i była wysoko oceniana przez Komendę Powiatową Straży w Łukowie.

 

W czasie okupacji została zarekwirowana sikawka bez podwozia i na stanie OSP pozostała tylko jedna sikawka i 6 bosaków.
Po odzyskaniu niepodległości i wypędzeniu Niemców, druhowie Zygmunt Majak i Stefan Skowron udali się na lotnisko w Maryninie koło Radzynia, skąd przywieźli motopompę typu M-20 oraz dużą ilość węży tłoczonych, ssawnych, bosaków i innego sprzętu. Motopompa ta nie była sprawna i nie udało się jej naprawić. Została przekazana dla Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim jako wkład OSP na zakup sztandaru Komendy Powiatowej.

W związku z koniecznością budowy obiektu spółdzielczego, strażnicę przeniesiono w inne miejsce tj. na plac, na którym obecnie znajduje się remiza. Stary drewniany budynek był jednocześnie garażem, magazynem ale także miejscem zbiórek, zebrań i organizowanych zabaw tanecznych.
W roku 1962 rozpoczęto budowę dużego obiektu, który miał służyć całej miejscowości, pełniąc funkcję domu ludowego i remizy strażackiej. Budowa trwała 3 lata. Pracowali przy niej - w ramach praktyk - uczestnicy kursu murarskiego z całego powiatu radzyńskiego oraz mieszkańcy wsi. Obiekt ten był naszą dumą i należał do najbardziej okazałych w powiecie radzyńskim. Do dziś służy on społeczeństwu Woli Osowińskiej i strażakom.
W 80 - letniej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Osowińskiej zanotowano wiele sukcesów, ale i porażek.
Chociaż byliśmy i jesteśmy największą miejscowością w gminie Borki, to nasza jednostka nie była odpowiednio wyposażona w środki gaśnicze.
Pierwszy samochód marki "STAR-25" otrzymaliśmy w roku 1981 od Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Lubartowie. Był to samochód mocno zużyty, ale ucieszył wszystkich strażaków, gdyż do pożaru nie musieli już jechać ciągnikiem rolniczym z przyczepą.
W roku 1987 dzięki wymianie samochodu bojowego w jednostce gminnej w Borkach, która otrzymała samochód "JELCZ", nastąpiła wymiana pojazdu naszej OSP. W miejsce "STARA 25" otrzymaliśmy z OSP Borki "STARA-244".
Nowym pojazdem cieszyliśmy się tylko 6 lat. W lipcu 1993 roku samochód został bardzo poważnie zniszczony w wypadku drogowym. Nie nadawał się do remontu i został wycofany z użycia.
W roku 1996 Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Lubartowie za kwotę 5 tyś. zł przekazała dla gminy Borki samochód "STAR-660", który trafił do OSP Wola Osowńska. Był to pojazd bardzo stary, wymagający ciągłych napraw, wymiany silnika i skrzyni biegów. Wyjazdy do pożarów poza własną miejscowość kończyły się kolejnymi awariami i koniecznością holowania.
W roku 2000 nasza jednostka zwróciła się do Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim z prośbą o nieodpłatne przekazanie samochodu "STAR", który służył jako pojazd transportowy. Prośbę naszą pozytywnie rozpatrzył Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie. Złożyliśmy wniosek do Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie o przyznanie dotacji na karosację podwozia na samochód gaśniczy. Jesienią 2001 roku pojazd został odprowadzony do Korwinowa k/ Częstochowy, skąd w czerwcu 2002 odebraliśmy go jako samochód gaśniczy. Nasze zamierzenia zostały zrealizowane dzięki pomocy różnych firm i instytucji.
Strażacy ochotnicy byli zawsze tam, gdzie potrzebowało ich społeczeństwo. Nie zabrakło ich: przy budowie pierwszej szkoły, budynków gminnej spółdzielni, domu ludowego, spółdzielni zdrowia, apteki, nowej szkoły, wielu odcinków dróg.
 
(C) 2017 Gminny Ośrodek Kultury w Borkach z/s w Woli Osowińskiej