powered_by.png, 1 kB
Start arrow Wspomnienia
Wojna i okupacja PDF Drukuj E-mail

STANISŁAW BANACH
urodzony w 1919 roku w Olszewnicy


To było w lutym 1943 roku, chyba 4 lutego. Tutaj w Olszewnicy słychać było strzały, ale każdy się bał i nie szedł w tamtym kierunku. Potem przyleciał do nas Kuclzio Stefan, sąsiad Zająców i powiedział, że Niemcy ich zastrzelili. Zającowa to była rodzona siostra mojej mamy. Jak zaszedłem tam do nich, a było już przed wieczorem (bo w zimie wcześnie robi się ciemno), to zastałem 5 osób zastrzelonych.

Czytaj całość...
 
Wojna PDF Drukuj E-mail

JÓZEF KARPIŃSKI
zamieszkały w Woli Osowińskiej


Nazywam się Józef Karpiński syn Aleksandra. Urodzony 5 lipca 1917 roku w powiecie Łuków. Do szkoły uczęszczałem w Woli Osowińskiej przez 5 lat. W marcu 1939 roku dostałem powołanie do wojska, 83 pułku piechoty, którego jednostka znajdowała się w Kobiyniu. W czerwcu 1939 roku wyjechałem z jednostki do Szczercowa, aby przejść odpowiednie ćwiczenia i przygotować się do nadchodzącej wojny.

Czytaj całość...
 
Wojna PDF Drukuj E-mail


TEODOZJA CIĘŻKA z domu Gołoś

urodzona w 1924 roku w Oszczepalinie


We wrześniu 1939 roku bomba spaliła nasz dom, zginęli wtedy dwaj moi bracia Czesław i Zygmunt, stryj Marek Gołoś i jego syn Czesław oraz Eugeniusz Ciężki syn Wiktora. Dlatego byliśmy w komornym u Warpasów. Kiedy zgarniali ze wsi chłopców i brali ich jako zakładników, to mój ojciec młócił zboże w stodole u Jeża, Niemiec go zobaczył i zagarnął do tych chłopaków. Stanęli wszyscy koło Wziątków. Ojciec był przekonany, że tu ich rozstrzelają. Bączyk coś Niemcom szepnął i kazali ojcu odejść.

Czytaj całość...
 
Wojna i okupacja PDF Drukuj E-mail
STANISŁAW SKOWRON, urodzony w 1919 roku
MARIANNA SKOWRON, urodzona w 1927 roku
APOLONIA SKOWRON, urodzona w 1915 roku
zamieszkali w Oszczepalinie B


    To było jakoś pod koniec tygodnia. Nade dniem Niemcy otoczyli wieś. Przyjechali chyba od Woli Osowińskiej. Zdaje się, że byli w mundurach. Wielu mieszkańców Oszczepalina uciekło, ale Wacława Łozowskiego zastrzelili na miejscu, a Aleksandra Gołosia postrzelili, że wkrótce zmarł,  Przygonili wszystkich ludzi pod szkołę, która znajdowała się w domu Cyryla Izdebskiego (gdyby żyła Izdebska, ona  mogłaby dużo powiedzieć, bo cały czas była w domu). Z Niemcami byli wysiedleni z Łodzi: Bączyk, który był tłumaczem i Adamczyk. Był również sołtys Leopold Lotek. Wyczytali tych, których mieli na liście.

Czytaj całość...
 
Wojna i okupacja PDF Drukuj E-mail

ZGRAJKA STANISŁAW
urodzony w 1922 roku zamieszkały w Nowinach


Widzieliśmy, jak jechał duży samochód od strony Bronisławowa i stanął dość daleko przed lasem. Dwunastu Niemców szło piechotą prosto do Kożuchów. Był wieczór, ale dało się ich policzyć, bo przeszli blisko koło nas - leżeliśmy ukryci w tym czasie na polu. Najpierw słychać było strzały, a potem zobaczyliśmy ogień. Te domostwa - Kożuchów i Rogulskich podpalili razem, jednocześnie. Widziałem, jak wiecheć słomy (palący się) niósł Niemiec do stodoły, która stała trochę dalej. Rogulscy mieli tylko malutki domek (sień, jedna izba). Żyli z wypalania cegły.

Czytaj całość...
 
<< start < wstecz 1 2 3 dalej > koniec >>

Pozycje :: 6 - 10 z 11
(C) 2017 Gminny Ośrodek Kultury w Borkach z/s w Woli Osowińskiej